Bilsen İyi Olur

Aracınızın ömrünü uzatmanın en basit 10 yolu

Aracınızın ömrünü uzatmanın en basit 10 yolu

Aracınızın Ömrünü Uzatmanın En Basit 10 Yolu

Arabanız en değerli eşyalarınızdan biridir. Günümüzde insanlar, araç fiyatlarının yükselmesi ve uzun ödeme planları olan araba kredileri nedeniyle, araçlarını daha uzun süre kullanmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle araç bakımını düzgün bir şekilde yapmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Araç sahipleri de arabalarını sorunsuz kullanmak için farklı yöntemleri deniyor ve kullanım sürelerini uzatmaya çalışıyorlar.

Bizde aracınızın ömrünü uzatmak için kullanabileceğiniz en basit 10 yöntemi sizin için hazırladık.

1. Küçük Onarımları Göz Ardı Etmeyin

Aracınızda gözlemlediğiniz küçük arızaları ve duyduğunuz ancak nedenini bilmediğiniz farklı sesleri önemsiz görmek ileride oluşacak büyük arızalara göz yummak demektir. Gözlemlediğiniz anda sorun yaratmayan küçük arıza ve hasarlar daha sonra büyük arızalara neden olabilir. Buda hem maddi hem de manevi olarak sizin için sorun oluşturabilir. 

Bu tür arızaların önüne geçmek için mutlaka aracınızda oluşan küçük hasarların, uzman kişiler tarafından tespit edilmesi ve gerekli ise onarılması gerekmektedir.

2. Motor Yağı Değişimini Zamanında Yapın

Motor yağı motorunuzun düzgün çalışması için çok önemlidir. Düşük motor yağı seviyesi ve ekstra kirlilik, hareketli parçalar arasında motora zarar verecek sürtünmelere neden olacaktır. Bu nedenle motor yağınızı ve yağ filtrenizi mutlaka araç üreticisinin tavsiye ettiği periyotlarda değiştirmeniz önemlidir.

3. Aracınızda Bulunan Diğer Sıvıların Kontrolünü ve Değişimini Düzenli Yapın

Aracınızda kullanılan tek sıvı motor yağı değildir. Aracınızda ayrıca şanzıman yağı, fren hidroliği, direksiyon yağı ve antifriz sıvıları kullanılır. İlgili sıvı ve yağların kontrolü belirtilen sürelerde yapılmalı ve gerekli ise değiştirilmelidir.

4. Hava Filtrenizi Düzenli Değiştirin

Hava filtresi her periyodik bakım döneminde değiştirilmelidir. Hava filtresi zamanla kullanıma bağlı olarak kirlenir ve motora giden havanın temizlenmesinde yetersiz kalır. Motor performansını arttırmak ve yakıt tüketimini kontrol etmek için hava filtresinin değişimi önemlidir.

5. Lastik Basınç Seviyesini Kontrol Edin

Aracınızın lastik basıncını düzenli kontrol etmek hem sürüş güvenliği, yakıt tüketimi ve lastik ömrü için önemlidir. Araç üreticisi tarafından tavsiye edilen lastik basınç değerlerini arabanızın kapı pervazının içindeki etikette veya kullanıcı el kitabınızda bulabilirsiniz. 

6. Aracınızın Kaportasını ve İç Donanımını Temiz Tutun

Aracınızın üzerinde bulunan lekeler ve toz zerrecikleri kaporta boyası üzerinde zararlı olabilir. Toz ve lekelerin araç üzerinde uzun süre kalması boyanın bölgesel olarak özelliğinin kaybolmasına neden olur. Aynı şekilde araç iç donanımın korunması içinde uygun temizlik ürünleri ile bakımının yapılması uygun olacaktır.

7. Aracınızı Güneşin Zararlarından Koruyun

Güneş aracınıza zarar veren etkenlerden bir tanesidir. Bu nedenle mümkün olduğunca gölge bir alana veya kapalı otoparklara park etmeniz doğru olacaktır. Aracınızı bu şekilde kullanmak hem kaporta boyasını hem de iç donanımda kullanılan plastik parçaları ve koltuk döşemelerinin korunmasını sağlar.

8. Bilinçli Sürüşe Dikkat Edin

Aracınızı bir pist yarışındaymış gibi kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak ani duruş ve kalkışlar, yüksek hızlar, keskin virajlar aracınızı zorlayacak ve arıza oluşmasını arttıracaktır. Bu nedenle aracınızı uzun süre sorunsuz kullanmak isterseniz trafik kurallarına uymalı ve aracınızı sorumlu bir sürücü gibi kullanmalısınız.

9. Kullanıcı El Kitabını Dikkate Alın

Önceki ipuçları neredeyse tüm araç markaları ve modelleri için geçerlidir, ancak aracınızın kendine özgü ihtiyaçları vardır. Kullanıcı el kitabına bakmak için zaman ayırın ve tavsiye ettiği bakım programlarını takip edin.

10. Aracınıza Fazla Ağırlık Yüklemeyin

Aracınıza tavsiye edilen miktarın üzerinde ağırlık yüklemeniz süspansiyon sistemlerine zarar verebilir. Süspansiyonun karşılayamadığı darbeler ve yükler aracınızı da daha ciddi problemlere sebep olabilir.

Sadece bu basit ipuçlarını sürüş ve bakım rutininize uygulayarak aracınızın ömrünü büyük ölçüde artırabilirsiniz. Bu sorunlardan bazılarını ne sıklıkta kontrol edeceğiniz konusunda şüpheniz varsa veya arabanızın mevcut durumu hakkında sorularınız varsa www.bibakim.com.tr adresinden bir mobil bakım randevusu alabilir ve kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Hızlı Fiyat Teklifi Al
HIZLI FİYAT TEKLİFİ AL